ATS - Applicant Tracking System

Co je ATS?

Co všechno víte o Applicant tracking system?

Možná se domníváte, že první krok k Vašemu vysněnému pozvání na konkurz je ten, kdy personalista obdrží Váš životopis, v rychlosti ho prohlédne a udělá rychlé rozhodnutí, zda Váš životopis skončí v koši a nebo budete pozváni na konkurz. 

Velké letecké společnosti takového kalibru jako Emirates, Qatar a Etihad tento způsob rozhodně nepoužívají. 

Těm pomáhá ATS, který filtruje tisíce životopisů před tím, než člověk (personalista) dostane na stůl ty nejvhodnější.

 

Co je Applicant tracking system?

ATS neboli Applicant tracking system, je počítačový program, který prohlíží životopisy a vybírá nejvhodnější kandidáty. Ve vašem životopise vyhledává klíčová slova, shodující se s těmi, která byla použita v popisu pracovní nabídky.  A také samozřejmě kontroluje, zda je Váš životopis bez gramatických chyb.

Foto: ATS Screenshot, Jobscan.co

Proč společnosti používají ATS?

Tento systém urychluje a usnadňuje práci náborových pracovníků. Před pár lety byl využíván hlavně velkými společnostmi, ale to už dnes neplatí. Stále více firem a to i těch menších, se spoléhá právě na Applicant tracking system.

Důvody jsou prosté. Tento počítačový program nejen urychluje a usnadňuje práci náborového střediska, ale hlavně také šetří čas a peníze. 

Emirates airlines uvádí na svých oficiálních stránkách, že měsíčně obdrží 15000 žádostí na pozici letuška/stevard. To je 500 žádostí denně. Není v lidských silách náborového pracovníka procházet a filtrovat 500 životopisů za den. 

Pro náborové pracovníky je velice jednoduché vyhledat a kontaktovat jakéhokoliv kandidáta, který je zaregistrován v tomto systému. To samozřejmě také vede k lepší organizaci celého náborového střediska.

 

Jak takový systém pracuje?

Applicant tracking system má za úkol filtrovat kandidáty na danou pozici a vybrat ty nejvhodnější. Systém je naprogramován tak, že po obdržení Vašeho životopisu ho uloží do databáze. Personalista hledající kandidáty, zadá klíčová slova na danou pozici. Pokud Váš životopis obsahuje ta samá klíčová slova, ATS program Váš životopis zařadí na vyšší příčky žebříčku kandidátů. Klíčová slova hledaná náboráři zahrnují vzdělání, dovednosti a zkušenosti specifické pro danou pozici.

 

A co sociální sítě?

V dnešní době se stále více společností obrací na sociální sítě, kde vyhledávají potenciální kandidáty. Mít profesionální profil na sociální síti, pokud hledáte zaměstnání, je velice důležité. Existují programy, které mají za úkol prohledávat právě sociální sítě ve snaze najít kandidáty.

Mít profesionální profil se základními údaji o vzdělání, pracovních zkušenostech a dovednostech je nejlepší cestou k tomu, jak se zviditelnit. Samozřejmě, že zde mluvíme o profesionálních sociálních sítích jako je např. Linkedin.

Fotografie na Facebooku z vaší poslední párty, žádného náborového pracovníka nezaujme.

 

Vyhledávání informací je důležité

Váš životopis by měl být upraven zvlášť pro každou pozici o kterou žádáte. Váš životopis by měl jasně říct, proč jste správný kandidát. Každý zaměstnavatel hledá určité kvalifikace a nezáleží na tom, zda Váš životopis bude napřed prohlídnut osobou nebo ATS programem. 

Jste to právě Vy, kdo si musí najít co nejvíce informací o společnosti, pro kterou chcete pracovat. Tyto informace jsou snadno dostupné na oficiálních stránkách společností.

Právě z těchto informací se snažte vyhledat ta správná klíčová slova, která po té zařadíte do Vašeho životopisu.

Pokud s tím máte problémy, využijte mých služeb „Váš životopis“.

Čtěte dále: Open Day - Co Vás čeká

Close Menu
cs_CZČeština
en_USEnglish cs_CZČeština